Dzisiaj zapraszamy Was na relację ze Szwajcarii, gdzie nasza wysłanniczka specjalna – Beata, studiuje na wydziale feministycznym Fem! To cykl całorocznych zajęć o tematyce feministycznej, które zaczęły się w grudniu 2019 r. Nie boimy się słowa „feminizm”, ono przywraca kobiety społeczeństwu, nadaje i uświadamia nam nasze prawa, uczy nas, jak się wzajemnie, niezależnie od wieku czy statusu kobiet i wespół z mężczyznami wspierać. W końcu, my jako Opolskie Dziouchy też się tym zajmujemy 🙂
Ostatni zjazd Fem! miał miejsce 25 stycznia w Zurychu. Na Fem! zapisują się bardzo różne kobiety: od „bauerki”, pań w wieku naszych babć i mam, po studentki, imigrantki i młodziutkie kobiety, świadome swoich praw, szukające wiedzy. Płacą za siebie. Te, których nie stać, płacą mniej. Inne, solidarnie, dokładają się większymi donacjami. Spotkania, dyskusje i praca przed zajęciami, lektury otwierają przestrzeń wiedzy, myśli i języka z feministycznej perspektywy. Beata mogła wnieść perspektywę polskiej kobiety w polskich realiach i poznać sytuacje niemieckich i szwajcarskich kobiet.
Zajęcia obywały się w niezwykłym miejscu, w dawnej elektrowni „Kraftwerk”, trzy przystanki tramwajowe od Helvetiaplatz, gdzie zbierają się znaczące społeczne demonstracje, skąd wyruszają marsze. Kraftwerk jest miejscem zaadaptowanym na spotkania, seminaria, na potrzeby NGO-sów, start-upów, inicjatyw społecznych, grup takich, jak np. Opolskie Dziouchy. Aby miały gdzie przygotować kolejne działania i mogły się lepiej poznać.
Dzięki Beacie dziewuchy, dziouchy, kobiety, koleżanki w różnym wieku dowiedziały się o Opolskich Dziouchach i o opolskim designie. Opolskie wzory bardzo się im podobały, a jeszcze bardziej idea, że kobiety różnych pokoleń współpracują ze sobą i się wzajemnie wspierają.
Specjalne pozdrowienia do Opola płyną od jednej wykładowczyń – Zity Küng: prawniczki, aktywistki, która uczy inne kobiety na terenach krajów niemieckojęzycznych, do czego mają prawo, jak mogą się aktywizować zawodowo, społecznie; uczy o tym, co to jest równość mniejszości. Fantastyczna kobieta.
Zita jest szwajcarską prawniczką i działaczką na rzecz praw kobiet. W latach 1990–1996 była jedną z dwóch pierwszych szefów „Urzędu ds. Równości Płci” w Zurychu. Od 1999 r. Küng doradza firmom i organizacjom, koncentrując się na kwestiach płci, zarządzaniu personelem oraz rozwoju produktów. Jest jedną z najbardziej znanych feministek w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Prowadziła liczne kampanie, w tym np. „Przemoc mężczyzn nie czyni z nich mężczyzn”. Pod jej egidą po raz pierwszy podjęto temat molestowania seksualnego w pracy w Szwajcarii.
Specjalne pozdrowienia mamy także od Ayse z Wolnego Radia Zurych „Lora” (97,5 MHz-DAB+).
Dziouchy zwiedziły też nieco Zurychu: dworzec z nowoczesną sztuką, okolice Opery i Jezioro Zuryskie 😉
Jezioro zuryskie Zürichsee, nieoficjalnie w j. fancuskim Lac de Zurich
Opera w Zurychu, Zürich Opera House
Industrialne wnętrza Kraftwerk’u
Specjalne podziękowania za dach nad głową i wikt należą się Dorocie Majzer i jej partnerowi, Fergal. Dorota jest artystką, scenografką, rękodzielniczką, projektantką kostiumów. Sztrykuje, czego nie musi wyrzucać, pruje, odzyskuje, żyje proekologicznie. Tutaj link do jej prac. Fergie zaś jest naukowcem, przygotowuje, bada, projektuje na zuryskim uniwersytecie sztuczne części wymienne dla ludzkiego ciała.
Hełm do kostiumu scenicznego, jedna z prac Doroty Majzer.
Naszą specjalną wysłanniczką do Zurychu jest Beata Dżon-Ozimek. Dziennikarka, która współpracuje m.in. z Gazetą Wyborczą, Angorą i Przeglądem.
ps. Czekamy na kolejne relacje i być może także na wizytę dziouch ze Szwajcarii w Opolu 😉