Do niedawna uważano, że najstarsze drewniane kościoły w Polsce znajdują się w województwie wielkopolskim. Niedawno okazało się jednak, że to właśnie w naszym regionie mamy najstarsze tego typu drewniane konstrukcje: w Krzyżowicach i Obórkach (oba w powiecie brzeskim). A to wszystko za sprawą badań prowadzonych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Drewniany kościół w Obórkach
Kościół w Obórkach od dawna stoi praktycznie pusty, bo nie ma już parafian, którzy otoczyliby go opieką. Wejście do jego wnętrz graniczy z cudem. Czas niestety nie był dla niego zbyt łaskawy, ale trwa na przekór losom historii, najprawdopodobniej od XIV w. (czekamy na ostateczne potwierdzenie). Największe wrażenie robi rokokowa polichromia na drewnianym stropie.
Drewniany kościół w Obórkach
Drewniany kościół w Obórkach
Drewniany kościół w Krzyżowicach
Jak udało się ustalić najstarsze belki w konstrukcji kościoła w Krzyżowicach datowane są na rok 1326. Tak dla zobrazowania – w tym czasie królem Polski był Władysław Łokietek, a Śląsk był jednym z polskich księstw. Kilkaset lat liczą też polichromie we wnętrzach kościoła. Jak podkreślają specjaliści to prawdziwa rzadkość, aby drewniane elementy przetrwały tyle setek lat, dwie wojny światowe i inne liczne zagrożenia.
Drewniany kościół w Krzyżowicach
Drewniany kościół w Krzyżowicach
Mamy nadzieję, że dzięki temu odkryciu obie świątynie uzyskają wsparcie i opiekę, aby mogły przetrwać kolejne setki lat.
Jeśli zainteresowały Was drewniane kościoły Ziemi Opolskiej, to w naszym albumie znajdziecie ich więcej. Link tutaj.