Warsztaty pod takim tytułem były pierwszymi warsztatami na świecie, które łączyły rehabilitację po przebytym zakażeniu SARS-COV 2 z elementami terapii zajęciowej z wzorami ludowymi. Opolskimi, wiadomo!

Warsztaty składały się z dwóch części – teoretycznej, prowadzonej przez twórcę pierwszego na świecie programu rehabilitacji pocovidowej prof. Jana Szczegielniaka ze Szpitala MSWiA w Głuchołazach. Druga część, praktyczna skupiała się na terapii zajęciowej dla osób, które borykają się ze skutkami nie tylko zakażenia wirusem, ale także wielu tygodni izolacji.

Prof. Szczegielniak zauważył, podczas pracy ze swoimi pacjentami, że wielu z nich boryka się z problemami z pamięcią. To częsty objaw, obok innych jak np.: depresja, lęk, poczucie osamotnienia. Jako element terapii zalecił pacjentom ćwiczenie pamięci i rozwiązywanie krzyżówek. Niestety, w wielu przypadkach okazało się, że takie zajęcie było ponad ich siły. Zwrócił się wtedy do Opolskich Dziouch, aby przygotować dla pacjentów kolorowanki. To okazało się być strzałem w dziesiątkę!

Tak właśnie powstał projekt warsztatów dla mieszkańców Opola. Prof. Szczegielniak podczas wykładu opowiadał o skutkach długofalowych zakażenia i o tym, jak sobie z nimi radzić w warunkach domowych. Sporo było także o stresie, którego poświadczyli wszyscy podczas długiej izolacji.

Prowadzimy warsztaty malowania wzoru opolskiego różnymi technikami, od kilku lat i zauważyłyśmy, jak malowanie drobnych kwiatowych wzorów wpływa pozytywnie na uczestników. Tak działa właśnie terapia zajęciowa. Same także tworząc rękodzieło wiemy, że ma to na nas zbawienny wpływ. Ręce są zajęte techniczną pracą, a głowa odpoczywa podczas wykonywania powtarzających się motywów.

Z tego co wiemy, był to pierwszy taki projekt na świecie – z różnymi technikami tworzenia ludowego wzoru opolskiego. Cieszy tym bardziej, że w 2019 r. umiejętność ręcznego malowania wzoru opolskiego została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a to pierwszy stopień do listy dziedzictwa kulturowego UNESCO…

Uczestnicy naszych warsztatów, a było ich aż pięć, tworzyli różne kompozycje kwiatowe przy użyciu kilku technik. Było malowanie drewnianych zakładek, magnesów wzorem opolskim czy tworzenie miseczek za pomocą kalki, która następnie wypalona była w piecu. Podczas warsztatów powstawały także ręcznie malowane torby oraz hit ostatnich miesięcy – kamyczki, które wędrują po całym świecie, a ich drogę można śledzić na FB grupie – #kamyczki.

Nasze warsztaty nie miały określonej kategorii wiekowej i często pytaliście, czy możecie przyjść z dziećmi, bo nie macie ich z kim zostawić. A my odpowiadałyśmy, że na wszystkich naszych warsztatach dzieci są zawsze mile widziane! Cieszyło nas, kiedy spędzaliście wspólnie czas – bez komputera, laptopa, komórki i setki codziennych spraw!



Cieszy nas za każdym razem ogromnie, że chcecie do nas przychodzić na warsztaty i sprawia wam to radość. Do tego czas, który poświęcamy sobie i relaksowi są bezcenne. A wasze uśmiechy to dla nas największa satysfakcja!




Projekt realizowany był między wrześniem a listopadem 2021 r. w siedzibie Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu. Zadanie było finansowane ze środków Urzędu Miasta Opola.
