Ostatnio szalenie modne aplaki zamieszkały w naszym regionie. Można się do nich wybrać z wizytą i poddać dobroczynnemu wpływowi tych sympatycznych zwierzątek na naszą psychikę – tzw. alpakoterapii.

Alpaki to roślinożerne ssaki pochodzące z Ameryki Południowej, ich naturalne środowisko to góry Andy, gdzie żyją na wysokości od 3500 do 4700 m n.p.m. Można je spotkać głównie w Peru, Boliwii i Chile. Są zwierzętami stadnymi, z wyglądu podobne do lamy, ale są od nich mniejsze i bardziej towarzyskie.

Wystarczy spojrzeć na te kochane pyszczki. Alpaki są zwierzętami inteligentnymi i ciekawskimi, mają bardzo łagodne usposobienie oraz – co ma bardzo ważne terapeutyczne znaczenie – delikatne, miękkie i hipoalergiczne futro (które nie zawiera lanoliny). Nie wykazują zachowań agresywnych, są przyjazne w stosunku do ludzi.

Spotkacie je w miejscowości Dębowiec, niedaleko Prudnika. Hodowlę alpak oraz zajęcia edukacyjne i alpakoterapię prowadzi fundacja Llamerada.

Wielką atrakcją dla dzieci będzie to, że mogą same nakarmić alpaki specjalnie przygotowaną na miejscu marchewką.

Już samo patrzenie na alpaki powoduje wydzielanie w człowieku endorfin czyli hormonów szczęścia. Kontakt z alpakami relaksuje, wycisza, pomaga w przełamywaniu barier psychicznych, budowaniu pewności siebie i przełamywaniu własnych lęków.


Na terenie hodowli znajduje się też sklepik z rękodziełem z wełny z alpak. Polecamy szczególnie zaopatrzyć się w czapkę lub skarpety. Wełna z alpak jest niczym niebiański puszek.