Często piszemy o wzorze opolskim, o technikach jego wykonywania, farbach i jego elementach. Dzisiaj chciałybyśmy zwrócić Waszą uwagę na rodzinne historie związane z porcelaną we wzór opolski. W końcu jest on elementem naszej lokalnej tradycji, która już na stałe towarzyszy nam podczas świąt i ważnych wydarzeń, jak i w naszej „codzienności”. W opolskich domach porcelana ta często była elementem dekoracji i stała na honorowym miejscu w kredensie. Wyjmowana czasem „od święta”, albo nieużywana w ogóle: „żeby się nie zniszczyła” 🙂 Tyle skarbów jest w waszych domach – nie tylko na Opolszczyźnie – poprosiłyśmy Was, żebyście podzielili się z nami tymi historiami. Oto efekty.
Większość kolekcji ma unikatowy charakter i pochodzi z lat ’80tych, czyli złotej ery zdobienia porcelany we wzór opolski. W waszych domach zachowało się jeszcze wiele takich skarbów. Traktowanych z namaszczeniem i przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Joanna Krok-Alberska: Zaczęła zbierać Babcia, potem zbierała Mama, teraz i ja się zaraziłam 🙂 Kolorowe polne kwiatki wzoru opolskiego to najładniejsza ozdoba filiżanek, dzbanków, talerzyków. A Tu część naszej rodzinnej kolekcji 🙂
Ewa Olbryt jest fanką wzoru opolskiego, ale chyba jeszcze większą fanką kotów. Ma ich w domu sześć sztuk plus jedna sztuka na kubku we wzór opolski 🙂
Magdalena Moj: Najstarszy talerzyk jest datowany na 1986 r. Pierwszy zestaw opolskiej porcelany otrzymałam od mojej cioci, a część kolekcji zawdzięczam mojemu narzeczonemu 🙂
Filiżanka we wzór opolski w domu Arlety Ciupińskiej. Estetyka i piękna aranżacja w tym domu to podstawa!
Krysia Moryl-Bernacka: Mam do niej ogromny sentyment, dostałam ją na 30 lecie mojej pracy.
Porcelana we wzór opolski gości w domach w całej Polsce. Jej sporą kolekcję ma także Ula Chincz, córka popularnego i lubianego prezentera telewizyjnego śp. Andrzeja Turskiego. Otrzymała ją od swojej śp. mamy. To zatem nie tylko przedmiot, ale ogromna wartość sentymentalna!
Aga M. Paszkowska: 2005r. Nasz prezent ślubny.
Katarzyna Grzesiak: Personalizowany komplet – prezent ślubny. Nigdy nie używane, bo szkoda zniszczyć 😉
Aga M. Paszkowska: wazonik datowany na 1998 r.
Ula Bronder: Piękny zestaw z 1980 zawsze na czasie!
Agata Suchocka: Ja mam tylko imbryczek… Chlip… Przydałaby się filiżanka do kompletu! Zakupiony podczas jarmarku w Muzeum Wsi Opolskiej.
Aleksandra Agata Żurawska-Siwek: Moja skromna kolekcja… Pamiątka po rodzicach. Ciężko odczytać, czy pochodzi z 88 lub 83 r.
Patrycja Morawska: Tu zdjęcie całej kolekcji.
Sylwia Kapuścińska: Mam taką perełkę. Prezent który dostałam zdaje się od którejś sąsiadki z okazji przystąpienia do I Komunii Świętej.
Właścicielka: Ula Bronder.
Aga M. Paszkowska: A tu moje próby tworzenia. Prezent dla moich mężczyzn ?
Właścicielka: Ula Bronder.
Patrycja Morawska: Porcelana ze wzorem opolskim jest moją bezkonkurencyjnie ulubioną! Kolekcję zapoczątkowała moja Ciocia, od której dostałam nie tylko cały zestaw z lat 80, ale przede wszystkim zamiłowanie do unikatowych przedmiotów. Każda filiżanka ma inny wzór, na każdej widać misterną pracę ludzkich rąk ?
Michalina Józefiak-Zdrenka: Tylko jedna, ale cieszy ?
Ewcia Oluś: Moja kolekcja ozdób na kuchennej ścianie, a wśród nich perełki czyli porcelana malowana we wzór opolski. Najpiękniejsza ze wszystkich? Talerze kupowane na targach staroci lub przywiezione z podróży.
Katarzyna Grzesiak: Personalizowany komplet – prezent ślubny. Nigdy nieużywane, bo szkoda zniszczyć 😉
Aga M. Paszkowska: 2000 r. Prezent moich dziadków z okazji ich 50 rocznicy ślubu. Obecnie w moim posiadaniu.
Patrycja Morawska: Duma mojej kolekcji – moja ulubiona, ręcznie malowana z 1983 roku!
Właścicielka: Sabina Joszko.
Izabela Bewko: Nasz Opolski, był już Chobienicach w Poznaniu i Kielcach, na bluzie kucharskiej mojego syna pokazujemy, że nasz Opolski jest piękny. Teraz doszły wizytówki z naszym Opolskim wzorem. Porcelana pamiątka po mojej Mamie ręcznie malowana na spodeczku podpis, kto wykonywał piękności. PIĘKNE, bo nasze opolskie!
Na zdjęciu Justyna Osiecka-Sułek, znana także jako prowadząca bloga kulinarnego bistro mama ze swoim kubkiem we wzór opolski!